Ohlédnutí za historicky prvním on-line YEPPem

12.06.2020 | autor: Administrátor

Jak je pro mladou generaci typické svižně reagovat na nové trendy, 18. dubna proběhlo historicky první on-line zasedání Rady Mladé evropské lidové strany (Youth EPP). On-line však tentokrát bohužel nikoliv kvůli trendům v pracovním světě, nýbrž kvůli světové koronavirové pandemii, která dočasně nechala pracovat z pohodlí vlastní postele i ty největší světové státníky.

V reakci na trendy v pracovním světě alespoň jednání probíhalo přes aplikaci společnosti Zoom, která, navzdory globálním propadům na finančních trzích, v posledních měsících bořila svá historická maxima raketovým růstem cen akcií. Virtuální setkání mělo původně trvat pouze dvě hodiny a zahrnovat kromě zprávy tajemnice o stavu financí i debatu o přijetí několika urgentních usnesení. Právě kvůli nim však vznikly právní spory ohledně validity hlasovacích procedur a celé jednání se nakonec protáhlo téměř o 3 další hodiny. Dospělí politici jsou ale na dlouhá jednání zvyklí, takže zvykat si musíme i my.

Nebýt virové pandemie, setkali bychom se v Bruselu a mohli se věnovat i dlouhodobějším politickým vizím. V této situaci však bylo nutné rychle reagovat na aktuální dění, na program se proto zařadila pouze ona urgentní usnesení. Jelikož především v krizové době, jako je tato, považujeme koordinovaný postup napříč unií za důležitý, první rezolucí Rada nabádá jednotlivé členské státy ke kooperaci při odhalování zdravotních rizik, přičemž požadujeme i transformaci Výboru pro zdravotní bezpečnost na tzv. Evropskou zdravotnickou organizaci, která by při posuzování rizik měla větší pravomoci částečně odvozené od Světové zdravotnické organizace. Obsahem dalších rezolucí pak bylo odsouzení nedemokratických postupů španělské a (bohužel i) maďarské vlády, kde byly během posledních měsíců zaznamenány velmi znepokojivé pokusy o potlačení právního státu, které by mohly mít dalekosáhlé důsledky nejen pro politickou opozici, ale i demokratické svobody běžných občanů i po skončení nouzového stavu.

Během jednání se na čas připojili i dva představitelé „dospělé“ evropské politiky s krátkými adresnými proslovy. Generální tajemník Evropské lidové strany, Antonio López-Istúriz, s optimismem prohlásil, že současná koronakrize posiluje naše vnímání potřeby jednoty napříč EU, protože si uvědomujeme, že bez ní bychom sami nepřežili. Zároveň je ale podle něj na škodu se přílišně mediálně zabývat například vnitřními problémy maďarské vládní strany Fidesz na úkor problémů spojených s výzvou koronavirové pandemie. Místopředsedkyně Evropské lidové strany a zároveň irská ministryně pro evropské záležitosti nás poté podpořila ohledně otázky velikosti evropského rozpočtu.

Finálním výstupem setkání bylo prohlášení za celou Youth EPP zdůrazňující právě potřebu navýšení rozpočtu EU a zavedení nového krizového fondu, aby tak Evropská unie mohla i nadále přinášet solidární a soudržnou politickou i ekonomickou odezvu.

Vít Mikušek

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

O toleranci a pokrytectví

Každá doba se něčím vyznačuje. Tu bojem za svobodu, tu bojem za dělnickou třídu a v...

Evropské elity selhávají

Jak je možné, že se v politice řeší věci, které...

Co děti, mají si kde hrát?

Katapulti před lety vytvořili skvostnou píseň, kde se bojí o budoucnost dětí...a co děti,...

Radosti a strasti turismu v Praze

Být turisticky atraktivní lokalitou...to je sen většiny českých měst. A Praze se to povedlo....

Blíží se komunální volby, zapojte se!

Již na podzim, 5. a 6. října nás čekají komunální volby. Volby, ve kterých si...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!