Evropské elity selhávají

12.04.2019 | autor: Vojtěch Marek

Jak je možné, že se v politice řeší věci, které nikoho nezajímají? A naopak, že se o věcech, co nás pálí, nikdo nemluví?

Evropské elity selhávají. Vidíme to dnes a denně. Důležité a hmatatelné problémy se neřeší, ale o nesmyslech se vedou nekonečné diskuze. Naposled například o tom, že vegetariánské burgery se nemohou nazývat burgery. Co na tom, že Evropa přešlapuje na místě a neví kudy jít. Co na tom, že v Evropě již není možné postavit žádnou velkou stavbu, abyste náhodou neohrozili toho či onoho křečka nebo brouka páchníka. Co na tom, že nás předhání a předežene Čína. A to nejen ve výrobě, ale i ve výzkumu a inovacích. Hlavně, že se můžeme zabývat názvoslovím jídla.

To, že lidi selhávají je normální, přirozené a je to dobře. Kdybychom neselhávali, bylo by něco špatně. Přiznejme si, kdo z nás je perfektním? Jistěže nikdo. Nejsme andělé, jsme lidé. Selhání jako takové nevadí. To co vadí, je nedostatek sebereflexe a zoufalá snaha se udržet u moci. A s tím spojené krycí manévry. Jaká jsou v současnosti největší témata, co řeší političtí představitelé EU? Je to změna klimatu, je to rovnost sexuálních a jiných menšin a je to snaha o šíření evropských hodnot. A co řeší občané? Když se koukneme např. na Střední Evropu, tak jsou to nízké platy, vysoké daně, zanedbaná infrastruktura, zdražování bydlení(já osobně platím 10 tisíc měsíčně za pokoj - nikoliv byt). Vidíte nějaké protnutí? Já nikoliv.

V Praze a Brně už si vlastní bydlení zkrátka normální člověk nedovolí. Protože na něj za celý život nevydělá. Stav našich silnic a železnic je též bohužel tristní. A když vidím, kolik peněz mi mizí z výplaty, radost mi to nedělá. Protože za odvedené daně zkrátka od státu nedostávám odpovídající služby. Protože nejsem na dávkách. Protože nejsem ani student, ani důchodce. Protože jsem zaměstnanec. A ti jsou trestání nejvíce. Nežijeme ve špatném státě, spousta věcí u nás funguje, je u nás mír, čehož si važme. Sehnat zaměstnání obvykle také není problém a smrt hladem či zimou je u nás více než vzácné. Bohužel je tady spousta věcí, které nefungují. A mezi ně patří daňový systém.

Schválně se zamyslete, kdo platí největší daně. Nebudu vás napínat. Je to střední třída. Ta střední třída, do které se řadí většina z nás. Přitom nejvíce by měly platit velké firmy, tak to však není. Google, Facebook a další korporace, které u nás vydělávají miliardy, zde téměř nedaní. Jak je to možné? Jak je možné, že vlastník malého krámku daně platit musí a velká korporace ne? Proč tohle žádná strana nevytáhla a neřeší to ani Evropská komise? Mimochodem, jen si vzpomeňme, jak dlouho trvalo zrušení roamingu v EU. Na druhou stranu děkujme za to, že se vůbec zrušil. Operátory v Česku snad ani řešit nechci. Zvláště ne v době, kdy vláda stojí za nimi a ne za námi.

Ale ať nejsem moc dlouhý. To co chci říct je, že je na čase, aby staří politici bez ideí a s mocenskými vazbami byli odejiti. Jak? Tak, že slušní občané s rovnou páteří přestanou demonstrovat a mudrovat a začnou tvořit vlastní politiku. Tak, že budou řešit opravdové problémy, které nás všechny pálí. Žádné stávky za lepší klima či pochody proti Babišovi, to nás nezachrání. Zachrání nás to, že lidé se selským rozumem a vzděláním nasednou do toho rozjetého vlaku a budou se ho snažit ukočírovat tak, abychom nevykolejili. Protože to se může dost dobře stát.

Vojtěch Marek

Autor je 1. místopředseda MKD. Článek vyšel také na autorově blogu na Idnes.cz

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

O toleranci a pokrytectví

Každá doba se něčím vyznačuje. Tu bojem za svobodu, tu bojem za dělnickou třídu a v...

Co děti, mají si kde hrát?

Katapulti před lety vytvořili skvostnou píseň, kde se bojí o budoucnost dětí...a co děti,...

Radosti a strasti turismu v Praze

Být turisticky atraktivní lokalitou...to je sen většiny českých měst. A Praze se to povedlo....

Blíží se komunální volby, zapojte se!

Již na podzim, 5. a 6. října nás čekají komunální volby. Volby, ve kterých si...

Nosorožčí tragédie

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že hledí na jakousi pozapomenutou návštěvu z třetihor....


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!