Radosti a strasti turismu v Praze

30.08.2018 | autor: Vojtěch Marek

Být turisticky atraktivní lokalitou...to je sen většiny českých měst. A Praze se to povedlo. Od roku 89 tam turismus roste závratnou rychlostí. ,,Dobrá práce!", chtělo by se říct. No, ne tak docela. Představíme-li si pod turisty zamilované novomanžele na svatební cestě, penzisty či milovníky architektury a historie, tak je vše v pořádku. Tito lidé se přijeli pokochat krásou a romantičností Prahy. Bohužel však tyto skupiny netvoří většinu. Určitě ne dojmem. 

Sám v současnosti bydlím v centru Prahy a pohled, který mám z okna zvláště večer není úplně lichotivý. Místo autentických českých restaurací zde nacházíme restaurace se Švejkem(a pivem za 60), pizzerie, čínská bistra, trdelníkovny a thajské masáže a samozřejmě ,,night kluby". A mezi nimi si to štrádují (zvláště od půlnoci dál) skupinky opilých mužů. Ti často přijíždějí kvůli nízkým cenám, vynikajícimu pivu a povolnějším dívkám.

Osobně zastávám postoj, že město má žít. V centru má být spousta restaurací se zahrádkami do půlnoci, muzikanti, kultura. Bohužel toto se v centru Prahy nenachází. Z Prahy se stal skanzen pro turisty, který je nepřátelský vůči místním. Restaurace jsou pro cizince, byty jsou z velké části pronájímané přes airbnb a cesty jsou křižovány pojízdnými pivními bary a zapůjčenými elektrovozítky apod. Kvůli tomuhle se na Václaváku snad necinkalo. 

Sám jezdím často po Ukrajině, Balkánu, Rusku apod... Ale nikdy by mne nenapadlo se chovat tak neuctivě, jak tomu jsme často svědky. Občas mám dojem, že turisté si Čechů příliš neváží - čemuž se nedá divit, když se je snaží každá druhá směnárna okrást.

Ale ať nejsem pouze pesimistický. Turismus je skvělá záležitost. Ale stejně jako jinde jde o druh a míru. Chceme tady ony milovníky architektury, novomanžele na svatební cestě a seniory? Říkám jasné ano. Chceme tu ale divoké pánské jízdy Němců, Britů či Rusů? Já ne. Vzpomeňme na zbitého číšníka, divoké dánské studenty a další... Chtějme po turistech, ať se chovají na ulicích slušně. Protože nejde o necivilisované lidi. Často jde o ty, kteří by si to stejné chování ve své zemi nedovolili. Ptejme se tedy, proč u nich bordel nedělají a u nás ano.

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

O toleranci a pokrytectví

Každá doba se něčím vyznačuje. Tu bojem za svobodu, tu bojem za dělnickou třídu a v...

Evropské elity selhávají

Jak je možné, že se v politice řeší věci, které...

Co děti, mají si kde hrát?

Katapulti před lety vytvořili skvostnou píseň, kde se bojí o budoucnost dětí...a co děti,...

Blíží se komunální volby, zapojte se!

Již na podzim, 5. a 6. října nás čekají komunální volby. Volby, ve kterých si...

Nosorožčí tragédie

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že hledí na jakousi pozapomenutou návštěvu z třetihor....


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!