Řešme konečně bydlení a platy, ne menšiny

12.12.2017 | autor: Vojtěch Marek

Výsledky voleb v České republice komentoval snad už každý. ,,Vítězství oligarchy, rasistů a komunistů. Porážka tradičních demokratických stran. Konec demokracie v Česku." Tyto a spousty dalších titulků bylo možné zahlédnout ve většině novin. Já nemám ambici zkoumat nějaké složité vzorce chování voličů, marketing atd... Jen mám tušení, proč tradiční strany, říkejme jim ,,Demokratický blok", prohrály.

Napadne Vás nějaké opravdu výrazné téma těchto voleb? A má ono téma přímý dopad na každodenní život? Vynechám rovnou Andreje Babiše, který je schopen slíbit vše, co mu v průzkumech vyjde. Ale co zbytek stran? Okamura slíbil vyhnat všechny uprchlíky. Těch je v Česku pár desítek. Sám jsem proti přítomnosti byť jediného nelegálního imigranta z Blízkého východu či Afriky, ale opravdu je to tak zásadní problém pro Česko?

Piráti slíbili elektronizaci státní správy a odvolatelnost politiků. A právě elektronizace je první a téměř jediné zajímavé téma těchto voleb. Protože snad každého normálního občana musí štvát přebujelá byrokracie, pomalost a rigidnost státní správy a státních podníků. A je jedno, zda mluvíme o úřadech, Českých drahách či České poště. České dráhy nedokáží vydělávat ani na hlavních tratích a pošta se transformovala v prodejnu (ne)výherních losů. Protože balík přes ně pošle opravdu jen dobrodruh.

Kdo ale řešil dostupné bydlení pro rodiny? A tím myslím konkrétní řešení, nikoliv jen vzletná slova. Největším problémem Evropy není ani Rusko, ani Čína a ani terorismus. Je to nedostatek dětí. Mladí lidé nemají děti. A nedivme se. Na založení rodiny dnes lidé vyžadují stabilitu. A té bez jistého bydlení docílit nelze. Nájmy rostou raketově nejen v Praze, ale i v jiných krajských městech. Platy tak rychle ovšem nerostou. Která strana tento problém opravdu aktivně řeší? Ve veřejném prostoru se stále řeší homosexuálové,feministky, rasismus, terorismus, Rusko atd... Ale do háje, řešme problémy, které lidi opravdu pálí. Lidi pálí bydlení. Lidi pálí nízké platy. A lidi pálí to, že zastupitelská demokracie je nezastupuje. Zastupuje menšiny, oligarchy, případně raději nikoho, aby někoho neurazila.

Až začnou tradiční strany řešit bydlení, absenci dálniční sítě a kvalitní železniční sítě, reformu školství a další...pak tehdy je lidé začnou opět volit. Protože pouhých idejí demokracie se lidé nenajedí. 

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

O toleranci a pokrytectví

Každá doba se něčím vyznačuje. Tu bojem za svobodu, tu bojem za dělnickou třídu a v...

Evropské elity selhávají

Jak je možné, že se v politice řeší věci, které...

Co děti, mají si kde hrát?

Katapulti před lety vytvořili skvostnou píseň, kde se bojí o budoucnost dětí...a co děti,...

Radosti a strasti turismu v Praze

Být turisticky atraktivní lokalitou...to je sen většiny českých měst. A Praze se to povedlo....

Blíží se komunální volby, zapojte se!

Již na podzim, 5. a 6. října nás čekají komunální volby. Volby, ve kterých si...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!