Dobré rozhodnutí rakouských lidovců

18.10.2017 | autor: Tajemník

Výsledky rakouských parlamentních voleb musí působit mimořádně osvěžujícím způsobem snad na každého alespoň trochu pravicově smýšlejícího středoevropana.

Positivní dojem z těchto voleb nepramení jen z prostých pohledů na grafy zobrazující volební výsledky, ale zejména z politického podhoubí, z nějž tyto výsledky vzešly. Přesvědčivé vítězství Sebastianem Kurzem vedené Rakouské lidové strany je totiž vítězstvím získaným v otevřené obhajobě konservativního programu, nikoli získaným z bezhodnotových rozpaků, jak jsme tomu svědky v některých jiných evropských státech. Vzhledem k tomu, že nepopiratelný úspěch zaznamenala i další pravicová strana, Svobodní (FPÖ), nebude ničím překvapivým, když se splní prognosy hovořící o vzniku silné konservativní koalice, která bude konečně reflektovat pravicovou většinu dlouhodobě přítomnou v rakouské Národní radě.

Potěšující rysy, o jakých nám v některých případech nezbývá než snít, lze ve výsledcích rakouských voleb hledat dále a dále, od volební účasti blížící se 80 %, přes nevelké procento hlasů propadlých volbou marginálních stran až po pozoruhodně úspěšný rozklad zeleného hnutí, jemuž se zuřivým vnitrostranickým štěpením a řevnivým frakčním bojem, u krajní levice tak oblíbeným, podařilo téměř úplně se „vyšachovat“ z parlamentu a kdesi přitom poztrácet skoro polovinu dosavadních voličů. Celá Zelená mládež se přitom jakýmsi řízením osudu ocitla na kandidátce Komunistické strany, kterou zřejmě konečně rozpoznala jako svou pravou rodnou, což by nás vzhledem k ideologické příbuznosti těchto směrů nemělo nijak zvlášť překvapovat.

Nezbývá, než za tento úspěch rakouské konservativní politiky vyzdvihnout zejména vedení rakouských lidovců, kteří dokázali, že konservativní program presentovaný se sebedůvěrou a bez iracionálního studu před kritikou ze strany těch, kteří by se jeho tvůrci tak jako tak necítili osloveni, dokáže zajistit znatelný nárůst popularity zavedené a tradiční politické straně v časech, kdy mnohé jiné evropské strany téhož politického proudu stagnují či erodují.  Nic takového se v Rakousku neděje; jeho stranický systém, v základních obrysech podobný již více než století, zůstává i po těchto volbách obdivuhodně nedotčen – ani sociální demokracie totiž poté, co byla pod vlivem reality a předvolebních preferencí donucena zaujmout poněkud skeptičtější stanovisko k dalším přílivům migrantů, nezaznamenala ve volbách žádný propad důvěry.

Výsledek, jehož rakouští lidovci dosáhli s čitelně pravicově konservativním programem hluboce odpovídajícím historickému a společenskému zakotvení této strany v rakouském politickém systému je více než názorným kompasem v dilematu, v němž na jedné straně stojí představa odprava doleva rozkročené strany lákající „městské liberály“ do krátkodechého flirtu, jenž bude vykoupen odložením idejí, z nichž strana vzešla, a na druhé zásadové a trpělivé hájení tradičních posic, které oslovují tradičněji (marxisté by řekli reakčněji) naladěných vrstev obyvatelstva, které snad nejsou s to vyloudit tolik hluku z mediálních trub, ale zato se umí odvděčit tichou – ale jak je na zřejmé na právě probíraném případě – i velmi signifikantní podporou.

Výsledek koaličních vyjednávání, která budou vbrzku zahájena, samozřejmě ještě může přinést mnohá překvapení. Svou nešťastnou roli zde nepochybně může sehrát i to, že spolkovým presidentem byl v loňských volbách zvolen kontroversní představitel krajní levice Alexander Van der Bellen. Naděje, že se ve střední Evropě čím dál pevněji etabluje blok států, které budou přesvědčeně hájit jiný, realističtější, tradičnější a konservativnější styl politiky, než jaký představují proroci prázdnoty typu Emanuela Macrona, je však silná a opodstatněná.

Vavřinec Klener

Autor je místopředsedou krajské organizace Praha a studentem práv.

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

O toleranci a pokrytectví

Každá doba se něčím vyznačuje. Tu bojem za svobodu, tu bojem za dělnickou třídu a v...

Evropské elity selhávají

Jak je možné, že se v politice řeší věci, které...

Co děti, mají si kde hrát?

Katapulti před lety vytvořili skvostnou píseň, kde se bojí o budoucnost dětí...a co děti,...

Radosti a strasti turismu v Praze

Být turisticky atraktivní lokalitou...to je sen většiny českých měst. A Praze se to povedlo....

Blíží se komunální volby, zapojte se!

Již na podzim, 5. a 6. října nás čekají komunální volby. Volby, ve kterých si...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!