Sprejerství aneb Do klády s nimi

03.05.2017 | autor: Vojtěch Marek

Proč mají někteří mladí tak velkou touhu čmárat jiným lidem po barácích a tvrdit o tom, že je to umění?

Pocházím z malého města a tak jsem se se sprejerstvím v podstatě seznámil až při studiích v Praze. Ne, že by u nás nebylo nic pokreslené, ale omezilo se to na pár postříkaných garáží na okraji městečka. Nicméně to, co je ke vidění v centru velkých měst, bych se nebál označit za barbarství.

Přiznám se, že moc nerozumím touze někomu zdevastovat fasádu tím, že vezmu sprej a nastříkám tam nějaký nesmysl. Napadá mě k této činnosti totiž jediné přirovnání. A to, když si psi očůrávají patníky. Asi není překvapením, že mezi pachatele patří především mladí kluci. Ale proč to dělají?

Obvyklá podoba graffiti

Nejčastěji slýchané teze jsou, že dříve lidé také kreslili po jeskyních. A že graffiti je umění. Věru zajímavé myšlenky. Pojďme se na ně kouknout. 

První myšlenka, že lidé dříve kreslili po jeskyních... ano. Nákresy na stěnách jeskyní se dají považovat za umění. Pár hnusných a nesmyslných klikiháků na cizí fasádě však těžko. A že je to umění? Ano, některé kousky(viz. výše) jsou uměním. Ale i umění musí respektovat vlastnická práva. Nedávno probleskla zpráva, že uklizečka zničila jakousi expozici moderního umění. To mělo spočívat v nepořádku na stole. Jak by se asi spejeři tvářili, kdyby jim někdo po pokoji rozmlátil skleničky, talíře a rozsypal po zemi vajgly? 

Moderní umění, které uklizečka omylem uklidila

Vrcholem kulturního barbarství a neúcty k umění vůbec však je ničení architektonických skvostů. Fakt, že je někdo schopen pomalovat kostel, divadlo či jinou architektonickou památku mě vede k myšlence, že by se měly obnovit nucené práce v kamenolomech. Ale ne, vážně. Když policie dopadne pachatele, tak by měl na vlastní náklady vyčistit nejen to, co pokreslil, ale i okolí 100 metrů. Jinak dál budeme chodit kolem krásných domů, romantickými uličkami... a budou na nás koukat hrůzy v podobě nesmyslných obrazců. A skoro si až říkám, že zavřít takové uličníky na pár hodin do klády by taky mohlo pomoct. Protože kolemjdoucím by se alespoň vyrovnal negativní dojem ze zničených fasád. Na středověké barbarství, středověké metody!

Odpovídající trest k vandalství
 

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

Radosti a strasti turismu v Praze

Být turisticky atraktivní lokalitou...to je sen většiny českých měst. A Praze se to povedlo....

Blíží se komunální volby, zapojte se!

Již na podzim, 5. a 6. října nás čekají komunální volby. Volby, ve kterých si...

Nosorožčí tragédie

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že hledí na jakousi pozapomenutou návštěvu z třetihor....

k ukončení gender studies v Brně

Ukončení samostatného bakalářského oboru gender studies není špatnou...

Řešme konečně bydlení a platy, ne menšiny

Výsledky voleb v České republice komentoval snad už každý. ,,Vítězství oligarchy,...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!