Proč MKD podporuje smlouvu CETA

12.10.2016 | autor: Josef Švéda

CV MKD přijal na svém posledním zasedání usnesení ve kterám podporuje smlouvu CETA a vyzývá představitele KDU-ČSL k její podpoře.Okolo smlouvy CETA je rušněji než kdy jindy, a to právem: již velmi brzy totiž prozkoumá její kvality nejprve Evropský parlament a následně všech 28 členských států a po jejich souhlasu smlouva vejde v platnost. My smlouvu CETA podporujeme a zde předkládáme důvody, proč.    

 

Svobodný obchod  

Comprehensive Economic Trade Agreement (zkratka CETA) je obchodní smlouva mezi Kanadou a Evropskou unií a jejím hlavním smyslem je umožnit svobodný obchod mezi oběma organizacemi. Svobodným obchodem se zde myslí, že stát již nebude lidem diktovat, odkud mají nakoupit zboží a služby, které poptávají, a nebude požadovat žádné poplatky za dovoz z konkrétní země. 

Pokud tedy budete chtít v budoucnu například kanadský javorový sirup, už nebudete muset platit žádná dodatečná cla a díky tomu si užijete sirupu více a dokonce i levněji.    

Celkově ruší CETA prakticky všechna cla. Kanadský obchodní rada v Praze, Henry Proulx, to v rozhovoru pro Hospodářské noviny speciálně  potvrdil pro české vývozce. „Jde hlavně o železo a ocel, kde cla dosahují až osmi procent, stroje a zařízení jsou zatížené clem až 9,5 procenta, či chemické výrobky a plasty, kde zátěž dosahuje až 15,5 procenta."   

Toto jsou odvětví, ve kterých je Česká republika velmi silná, a tak najdou v Kanadě naše firmy další odbyt a zakázky, což znamená více pracovních míst a vyšší mzdy pro naše lidi. Co se týče automobilového průmyslu, clo je zde nastaveno nyní na 6,1 procentech a bude zrušeno do sedmi let od vstupu v platnost této smlouvy. CETA však neruší pouze cla, ale přináší mnohem víc.  

 

Uznání lokálního původu, účast na vládních tendrech a kvalita dováženého zboží 

Evropská lidová strana, které je KDU členem, vidí hlavní úspěch v možnosti účastnit se vládních tendrů v Kanadě, což pro své firmy zatím nezískala ani USA. Díky tomu mohou naše firmy získat nové zakázky a my zase zlevnit správu státu. To by mohlo vést až ke snížení daní. 

Ve smlouvě se též myslí na kvalitu dováženého zboží - například u potravin. Evropa odmítá hormonálně modifikované maso, čehož si byli vyjednavači v čele s komisařkou Malmströmovou vědomi, a zahrnuli tak do smlouvy i zákaz jeho dovozu do unie. Smlouva též brání naše vlastní producenty hovězího. Na této výjimce se shodly obě strany, z čehož plyne, že Kanada má povoleno vyvézt do EU bez omezení maximálně 45 838 tun hovězího. Avšak stále to není vše, co smlouva přináší.  

Dalším velkým úspěchem je uznávání lokálního původu evropských potravin. Je to velké zvýhodnění našich produktů na kanadském trhu, kterého bychom pravděpodobně sami bez společného vyjednávání všech států EU nedosáhli. Tímto dodatkem získá nejenom české pivo, ale všechny lokální české potraviny nezaměnitelné postavení v Kanadě, díky kterému můžeme očekávat další rozvoj českého exportu.  

 

Ochrana investic 

Velkým tématem diskuse o této smlouvě je ochrana investic. Podle ní by měly státy dbát na to, aby byla v zemi stabilní hospodářská a legislativní situace, aby se investoři nemuseli bát o své investice a v klidu poskytovali lidem práci.  

Inspiraci ke struktuře našli vyjednavači u smlouvy NAFTA, avšak se poučily z chyb, které obsahovala. Někteří lidé to však zpochybňují, a proto jsme prošli jejich kritiku, se kterou se vypořádáváme v následující části. 

 

Zlí investoři a nefér smírčí soud 

Kritici smlouvy se verbují především z řad komunistických a protiliberálně-globalizačních proudů. Pomineme-li názory, mířící proti svobodnému obchodování - například komunistická europoslankyně Konečná vyzývá k odmítání obchodního liberalismu a „na něm založenému vytváření zahraničního obchodu“ a též desinterpretuje nobelistu Josepha Stiglitze, kritické argumenty míří na systém  ochrany investic (ISDS), který považují za příliš obecný a nejednoznačný.   

Na tomto systému, který je podobný tomu ze smlouvy NAFTA, totiž chtěli někteří investoři vytáhnout z Kanady i dalších států slušné peníze. Mohli bychom to přirovnat k situaci se solárními dotacemi v České republice, kde 40 provozovatelů zažalovalo stát o CZK 3.3 miliardy. Kanaďané měli sami s touto smlouvou problém. 

Na základě smlouvy NAFTA zažalovala například firma Lone Pine Kanadu a argumentovala, že moratorium na frakování v kanadské provincii Quebec bylo „svévolné, neočekávané a ilegální.“  

Kanadská strana však ve svém závěrečném přehledu upozorňuje, že v nové smlouvě dosáhli opatření, díky kterým budou moci zamítnout „neopodstatněné a fádní požadavky“ již ve svém začátku a že se poučila z nedostatků ve smlouvě NAFTA. To, že sama Kanada měla s úpravou v NAFTě problémy, je jasná indicie k tomu, že se sami Kanaďané budou snažit v CETě o lepší úpravu.  

Další významná část kritiky stojí na tvrzení, že je ve smlouvě CETA zahrnuta i smlouva ACTA, která nebyla před čtyřmi lety kvůli odporu veřejnosti a neziskových organizací. Takové tvrzení je však mylné. Před dvěma roky se sice uvažovalo, že by ACTA mohla být součástí smlouvy CETA, ale nakonec se od takového kroku kvůli kritice veřejnosti ustoupilo a CETA obsahuje pouze obecné formulace o ochraně autorského práva, informací a práv ve vysílání.  

CETA není TTIP 

Někteří lidé také spojují smlouvu CETA a TTIP (smlouva mezi EU a USA). Tyto smlouvy jsou však naprosto jiné. CETA je naopak od TTIPu pozitivně přijímána odborníky i pravicovou veřejností a vyjednávání probíhalo hladce bez žádných excesů, což se o TTIPu říci nedá. CETě též musí vyslovit souhlas všech 28 členských států, a tak musí být výhodná opravdu pro všechny. Češi se například skrz ni domohli zrušení víz do Kanady, která byla zavedena v roce 20101. CETA je též transparentní a každý si ji může přečíst na stránkách Evropské komise, kam se jistě podívejte.  

Shrnutí 

CETu podporujeme, protože přinese nejenom České republice, ale celé Evropské unii a Kanadě nový prostor k obchodování. Díky CETě budou Češi vyvážet do Kanady více piva, aut, oceli a spoustu dalšího. My naopak bezcelně nakupovat třeba v kanadských eshopech, či investovat do kanadských inovací. Proto se smlouva vyplatí a to je hodné podpory. Možnost ji ukázat dostaneme v říjnu na plenárním zasedání ve Štrasburku, a pak na konci tohoto roku v českém parlamentu.

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

Nosorožčí tragédie

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že hledí na jakousi pozapomenutou návštěvu z třetihor....

k ukončení gender studies v Brně

Ukončení samostatného bakalářského oboru gender studies není špatnou...

Řešme konečně bydlení a platy, ne menšiny

Výsledky voleb v České republice komentoval snad už každý. ,,Vítězství oligarchy,...

Dobré rozhodnutí rakouských lidovců

Výsledky rakouských parlamentních voleb musí působit mimořádně...

Lidovci a Starostové - promarněná šance?

Během posledních šesti měsíců jsme byli svědky obtížného vzniku koalice mezi...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!