Rodina pod palbou

13.08.2016 | autor: Jan Málek

Instituce rodiny má ve společnosti výjimečné postavení, ať už z sociologického, výchovného nebo ekonomického pohledu. Proto je rodině věnována i náležitá pozornost ze strany státu. Již více jak přes rok vzniká na MPSV v ústraní nová koncepce rodinné politiky, která má nahradit podobný strategický dokument z roku 2005.  Před několika měsíci se první návrhy koncepce dostaly mezi odbornou veřejnost.

Značně problematické kroky vnáší do celé věci ministryně Marksová, která velmi hlasitě podporuje i jiné alternativní formy soužití než klasickou rodinu a která v souvislosti s koncepcí prohlašuje, že nedokáže rodinu ani definovat. Což není nic jiného než hodnotový relativismus v praxi. Podobně i v případě diskuse o koncepci rodinné politiky jsme od ministryně jako první hlasitě slyšeli, že je nutné prodloužit věk, ve kterém mohou podstupovat ženy umělé oplodnění. Ani slovo o podpoře zkrácených úvazků, zajištění hlídání, daňových úlevách, nastartování demografického růstu, o tom, co rodiny opravdu potřebují.

Místo toho se typicky řeší následek a nikoliv příčina. Největší problém však vidím v tom, že v diskusi kolem rodinné politiky nepadlo, co by vláda mohla udělat proto, aby se mladí lidé nebáli vstupovat do manželství dříve a neodsouvali příchod dětí až do pozdějšího věku. Místo toho se debata zaměřuje na různé socialistické výstřelky a experimenty.

I na tyto problémy chce mimo jiné upozornit dnešní Pochod pro rodinu pořádáný MKD v Praze, který vyrazí ve 14h z Ovocného trhu a bude směřovat na Kampu.

Doufejme, že při formulování rodinné politiky nezůstane stát zdravý rozum stranou.  

 

 

Jan Málek

Předseda MKD

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

Řešme konečně bydlení a platy, ne menšiny

Výsledky voleb v České republice komentoval snad už každý. ,,Vítězství oligarchy,...

Dobré rozhodnutí rakouských lidovců

Výsledky rakouských parlamentních voleb musí působit mimořádně...

Lidovci a Starostové - promarněná šance?

Během posledních šesti měsíců jsme byli svědky obtížného vzniku koalice mezi...

Zbytečný festival

Snáď prvý raz sa obe strany "konfliktu" zhodnú na názve akcie...

Co přinesla vládní krize

V květnu jsme byli svědky půtky, která se strhla mezi vládními stranami kvůli...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!