Rodina pod palbou

13.08.2016 | autor: Jan Málek

Instituce rodiny má ve společnosti výjimečné postavení, ať už z sociologického, výchovného nebo ekonomického pohledu. Proto je rodině věnována i náležitá pozornost ze strany státu. Již více jak přes rok vzniká na MPSV v ústraní nová koncepce rodinné politiky, která má nahradit podobný strategický dokument z roku 2005.  Před několika měsíci se první návrhy koncepce dostaly mezi odbornou veřejnost.

Značně problematické kroky vnáší do celé věci ministryně Marksová, která velmi hlasitě podporuje i jiné alternativní formy soužití než klasickou rodinu a která v souvislosti s koncepcí prohlašuje, že nedokáže rodinu ani definovat. Což není nic jiného než hodnotový relativismus v praxi. Podobně i v případě diskuse o koncepci rodinné politiky jsme od ministryně jako první hlasitě slyšeli, že je nutné prodloužit věk, ve kterém mohou podstupovat ženy umělé oplodnění. Ani slovo o podpoře zkrácených úvazků, zajištění hlídání, daňových úlevách, nastartování demografického růstu, o tom, co rodiny opravdu potřebují.

Místo toho se typicky řeší následek a nikoliv příčina. Největší problém však vidím v tom, že v diskusi kolem rodinné politiky nepadlo, co by vláda mohla udělat proto, aby se mladí lidé nebáli vstupovat do manželství dříve a neodsouvali příchod dětí až do pozdějšího věku. Místo toho se debata zaměřuje na různé socialistické výstřelky a experimenty.

I na tyto problémy chce mimo jiné upozornit dnešní Pochod pro rodinu pořádáný MKD v Praze, který vyrazí ve 14h z Ovocného trhu a bude směřovat na Kampu.

Doufejme, že při formulování rodinné politiky nezůstane stát zdravý rozum stranou.  

 

 

Jan Málek

Předseda MKD

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM PŘÍSPĚVKŮ

Další blogy

Dobré rozhodnutí rakouských lidovců

Výsledky rakouských parlamentních voleb musí působit mimořádně...

Lidovci a Starostové - promarněná šance?

Během posledních šesti měsíců jsme byli svědky obtížného vzniku koalice mezi...

Zbytečný festival

Snáď prvý raz sa obe strany "konfliktu" zhodnú na názve akcie...

Co přinesla vládní krize

V květnu jsme byli svědky půtky, která se strhla mezi vládními stranami kvůli...

Zdravice sjezdu KDU-ČSL v Praze

Vážené sestry a bratři, Rád bych vám z tohoto místa poděkoval, že k...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!