Debata o aktuálních tématech v Pardubicích

10.07.2015 | autor: Vojtěch Marek

Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s Mladými konzervativci uspořádali 26. června v kavárně Evropa v Pardubicích diskuzi na témata: ,,Nelegální imigrace do Evropy" a ,,Úplný zákaz kouření v restauracích: Střet svobody". Za MKD debatoval krajský předseda v Pardubickém kraji a republikový místopředseda Vojtěch Marek, za konzervativce celostátní místopředseda Petr Tomášek, za mladou TOP 09 jejich krajský předseda Ondřej Muller a debaty se též účastnila Iva Břízová.

První část byla věnována aspektům zákazu kouření. Debatující se shodli, že návrh zákona je značně nedodělaný i kvůli tomu, že nerozlišuje mezi pivnicemi, kde se jídlo neprodává a restauracemi, kde se klasicky vaří. Zástupce MKD hájil práva vlastníků restaurací s argumenty, že hospoda je majetkem soukromé osoby a je především postavena a provozována za peníze majitele, nikoliv za státní. Především však chození do restauračních zařízení není povinností a je to na svobodném uvážení každého jednotlivce, zda ho navštíví. Další problém je v souběhu zavádění elektronické evidence tržeb a zákazu kouření, což povede k existenčním problémům spousty venkovských hospod. Chceme-li oživit dění na venkově, tak likvidace tamějších hospod není příliš prozíravá.

U imigrace padalo velké množství argumentů. ,,Na jednu stranu je třeba být solidární se státy na jihu Evropy, na druhou stranu není možné solidaritu nařídit zákonem. V případě kvót se nejedná o solidaritu, nýbrž o diktát. Musíme najít rozumné řešení nastalé situace a zavření hranic řešením není. Obrovská imigrační vlna byla způsobena hlavně velkou nestabilitou zemí na Blízkém východě a v Africe, dokud se situace v těchto zemích nevyřeší, tak krize bude trvat dál.", řekl Vojtěch Marek.

Z publika se ozvalo poměrně zajímavé řešení, kdy by se uprchlíci v omezeném množství přijímali do konkrétních zemí a začalo se s nimi azylové řízení. V případě, že by překročili hranice dané země ve chvíli, kdy by azyl ještě nedostali, tak by byli okamžitě vyhoštěni z Evropy. Bohužel by to znamenalo velké množství kontrol na hranicích uvnitř Evropy a značnou demontáž Schengenu.

Panelová diskuze trvala asi dvě hodiny a byla opravdu velmi bohatá. Přišli se podívat i zástupci KDU-ČSL a dalších stran. Po prázdninách se budeme těšit na další podobná setkání nad aktuálními politickými tématy.

 

V.M.

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ

Další články:

Máme nového místopředsedu

O víkendu jsme si zvolili nového místopředsedu!

MKD na sjezdu KDU-ČSL

Ve dnech 29. – 30. března 2019 proběhl v areálu výstaviště v Brně...

MKD má nová loga

Mladí křesťanští demokraté za sebou mají již 20 let existence, a proto jsme se...

Přejeme požehnané Vánoce

Staronové vedení ve Středočeském kraji

Středočeská organizace má nové vedení! ⬇️ Na včerejším...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!