Úspěch na kongresu YEPPu v Portu

21.06.2015 | autor: Jan Málek

Ve dnech 14. - 17. 5. se v Portu uskutečnil kongres Mladé evropské lidové strany (YEPP). Více než 250 delegátů zde reprezentovalo na 60 mládežnických organizací z členských i nečlenských zemí EU. Mladí křesťanští demokraté byli zastoupeni delegací ve složení předseda Jan Málek a místopředsedové Jan Gregor a Petr Jurčík.

Cílem setkání bylo zvolit vedení této mezinárodní mládežnické organizace a přijmout změny stanov a nový programový manifest. Kongresu předcházelo několikaměsíční vyjednávání a formovaní koalic napříč celým kontinentem, do kterého se zapojili i členové předsednictva MKD.

Místopředsedové Vojtěch Marek a Jan Gregor se zúčastnili únorového semináře YEPPu v Záhřebu, aby zmapovali situaci. Předseda Jan Málek navštívil kongres maďarských Fidelitas a spolu s místopředsedou Petrem Jurčíkem i kongres slovenských KDMS s cílem vyjednat vznik silného středoevropského bloku, který by zahrnoval početnou maďarskou a polskou organizaci spolu s českou i slovenskou organizací, která měla usilovat o získání plného členství právě na nadcházejícím kongresu.

Shodu na společné pozici se podařilo najít kupodivu celkem snadno, za cíl jsme si vytknuli získat místopředsednické křeslo pro Fidelitas a Občanskou platformu, funkci finančního auditora pro MKD a schválení plného členství pro KDMS. Podpora pro současného předsedu YEPPu Konstantina Kyranakise byla samozřejmostí. S touto pozicí jsme dále vyjednávali s ostatními regionálními bloky. Podporu jsem nalezli jak s ostatními východními zeměmi, tak s německy mluvícím blokem. V rámci vyjednávání byly rovněž snahy vytvořit blok křesťanskodemokratických stran, který by prosazoval své kandidáty. Tato iniciativa však ve finále ztroskotala, zejména díky rozdílům mezi protestantskými severními a katolickými jižnými státy (notabene když z italských delegátů chtěl kandidovat do nějaké funkce skoro každý).

Výsledky voleb proto nebyly žádným překvapením. Stávající předseda Kyranakis potvrdil svůj mandát. Státy střední a východní  Evropy po letech získaly silné zastoupení v předsednictvu . Slovenská KDMS byla přijata za plnoprávného člena organizace a kandidát MKD Petr Jurčík byl zvolen finančním auditorem YEPPu.

Kongres dále přijal nové stanovy, které zjednodušují některé procedury a reagují tak na setrvalý nárůst členských organizací.  Schválen byl i nový politický program, který obsahuje vize budoucího rozvoje evropské integrace od odmítání hodnotového relativismu, podporu podnikání a otevřeného trhu, přes apel na rychlé a jasné řešení bezpečnostních krizí na východě a jihu Evropy, až po vizi přímých elektronických voleb předsedy Evropské rady.

 

Jan Málek

 

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ

Další články:

Máme nového místopředsedu

O víkendu jsme si zvolili nového místopředsedu!

MKD na sjezdu KDU-ČSL

Ve dnech 29. – 30. března 2019 proběhl v areálu výstaviště v Brně...

MKD má nová loga

Mladí křesťanští demokraté za sebou mají již 20 let existence, a proto jsme se...

Přejeme požehnané Vánoce

Staronové vedení ve Středočeském kraji

Středočeská organizace má nové vedení! ⬇️ Na včerejším...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!