MKD součástí projektu Erasmus+

18.09.2016 | autor: Jan Gregor

Členové Mladých křesťanských demokratů navštívili v rámci programu Erasmus + „Zvyšování kapacit v oblasti mládeže“ Kazachstán, konkrétně jeho ekonomické středisko – bývalé hlavní město Almaty. Kazachstán byl pro většinu z nás neznámá země kdesi v post-sovětském prostoru, a proto jsme byli příjemně překvapeni úrovní služeb, čistotou města i celkovou stabilitou a rozvinutostí této středoasijské republiky.


Během návštěvy jsme měli možnost debatovat s členy studentských organizací při Fakultě mezinárodních vztahů, s vedením a studenty Kazašské národní univerzity v Almaty i s vedením almatského odboru mládežnické organizace vládnoucí strany „Nur Otan“, kde jsme s Aslanem Adilkhanovyčem Baizakhanovem, předsedou městské organizace v Almaty, Balnur Ecenkeldievou, místopředsedkyní městské organizace v Almaty či Elnurem Beisenbayevem z magistrátu města Almaty strávili odpoledne v otevřené diskusi a s některými členy jsme se potom viděli i večer při návštěvě tradiční kazašské restaurace, kde se podávalo místní oblíbené jídlo: beranina a konina.

Nutno uznat, že je viditelná snaha kazašského vedení investovat do vzdělání  - univerzitní kampus nás svou rozlohou ohromil, stejně jako bylo pozitivním zjištěním, že kazašští studenti (ale i hostující studenti z Afghánistánu, kteří v hojném počtu studují v Almaty díky vládním stipendiím) mluví dobře anglicky, mají informace o České republice (byť někdy ne zcela přesné, například díky zjevně častému vystupování Miloše Zemana v ruskojazyčných médiích vznikl u některých studentů dojem, že je Česká republika státem s prezidentským systémem…) a zájem o vztahy s Evropskou unií. Ostatně, skoro pět tisíc studentů z Kazachstánu v ČR studuje a s řadou z nich jsme měli možnost se setkat jak v rámci organizovaného programu, tak úplně náhodou, kdy k nám během pobytu ve městě přistupovali Kazaši, kteří zaslechli češtinu a plynule v naší mateřštině navázali na konverzaci. Prorektor univerzity Mukhambetali Burkitbayev i doktorka Leila Delovarova z Fakulty mezinárodních vztahů nám byli příjemnými hostiteli i spolubesedujícími, stejně jako mentor řady jednání, někdejší dlouholetý český diplomat a nynější ředitel Odboru informačních technologií pobočky OSN v Kazachstánu pan Vlastimil Samek.  Debata s kazašskými studenty se nevyhnula ani ožehavějším tématům – hrozbě islámského extrémismu či porovnání autoritativního politického systému v Kazachstánu s liberální demokracií v ČR. Kazachstán jistě není klasickou demokracií, současný systém nicméně jednak zajistil v postsovětské střední Asii výjimečnou stabilitu a bezpečí kombinovanou (oproti například Uzbekistánu) se zachováním základních lidských práv. Režim umožňuje svobodnou výměnu myšlenek a spolupráci se Západem (včetně velmi štědrých stipendií pro nadané kazašské studenty v USA a západní Evropě), jsou zde velmi příznivé podmínky pro rozvoj podnikání (po pravdě – založit firmu je zde neskonale rychlejší a jednodušší než v ČR) a výsledkem je rostoucí vzdělaná střední třída, osvobozená od postsovětské mentality a to vytváří potenciál pro budoucí demokratizační procesy.

O možnostech rozvoje země z pohledu mládeže jsme se dozvěděli i na konferenci UNESCO k mezinárodnímu dni mládeže, která se zabývala možnostmi mládeže ve střední Asii.  Bylo skvělé sledovat mladé lidi z Kazachstánu či Kyrgyzstánu debatovat o svých start-upech, o úspěšných aplikacích, které pomáhají v boji proti korupci a zneužívání moci či o digitalizaci státní správy a samosprávy. O svých zkušenostech z bojem s chudobou  v Afghánistánu na konferenci vystoupil i dlouholetý člen MKD a bývalý vedoucí Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Logaru Matyáš Zrno.

Program zahrnoval samozřejmě i poznávací a více odpočinkovou část. Navštívili jsme jurty, třítisícové hory nad Almaty a ochutnali snad všechny místní speciality, včetně kumysu a velbloudího mléka.

Velké díky patří Petru Jurčíkovi, řediteli zastoupení Czech Trade v Kazachstánu a dlouholetému předsedovi MKD za zorganizování celé akce.

Sdílet


ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ

Další články:

Požehnané Velikonoce!

Přejeme Vám požehnané prožití Velikonoc plných radosti z Kristova...

Usnesení celostátního výboru k pozemkové reformě v JAR

Usnesení celostátního výboru k pozemkové reformě v JAR Za jeden z...

Nové vedení také v Praze

Na krajském shromáždění MKD Praha, které proběhlo 13. února, byl zvolen předsedou...

Nové vedení v Pardubickém kraji

V sobotu 10. února proběhlo krajské shromáždění MKD Pardubického kraje v Chrudimi. Na...

Beseda v Pardubicích

V pátek proběhla vydařená debata na téma "Jak vnímají mladí lidé...


Naši partneři:

Už více než 20 let spojujeme mladé!